Filamentler

3D Yazıcı Filament Türleri

FDM teknolojisinde üç boyutlu yazıcının çalışma prensibi oldukça basittir. Nozzle adı verilen uçta plastik eritilerek dökülür ve tıpkı bir bina inşa eder gibi obje katman katman oluşturulur.
Eritilerek dökülen bu plastik malzeme filament olarak adlandırılır.

PETG (Polyethylene Terephtalate Glycol-Modified)

PETG (Polyethylene Terephtalate Glycol-modified), termoplastik bir malzemedir. Meşrubat, yüyecek ve içecek kapları, mutfak gereçleri, kurabiye kalıpları ve sentetik fiber gibi kullanım alanları vardır. ABS ve PLA’ya alternatif olan PETG ABS den daha güçlü ve esnek yapıya sahiptir. Basımı PLA gibi kolaydır ve tamamen geri dönüştürülebilir.

En Çok Tercih Edilen ABS Ve PLA'dır.

PLA genellikle sağlık sektörü, gıda ambalajı, prototip parçalar, maket yapımında, eğitim kurumları ve ev kullanıcıları tarafından tercih edilmektedir.
PLA nişasta içeren ürünlerden elde edilir. Çevre dostu ve zararsız olması gibi özelliklere sahiptir. Bu nedenle sağlık açısından ABS den daha üstündür.

Tamamen yerli üretim olan filamentlerimiz %+- 0,05 çap töleransı ve0,01 daireselliğe sahiptirler.

Reoch ve Rosh standartlarına, gıda temasına ve sağlığa uygun renklendiriciler kullanılmıştır.

PLA ile genellikle %30-40 oranında karıştırılmış; tahta, ağaç kabuğu, bambu, bronz, pirimç, bakır, esnek PLA, sıcaklığa ve ışığa duyarlı PLA, karbon fiberler ve antibakteriyel filamentler gibi özel malzemeler de bulunmaktadır.
Bu malzemeler ile tasarımınıza uygun eşsiz modeller elde edebilirsiniz.

ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene)

Mukavemeti yüksek ve petrol bazlı bir termoplastiktir. FDM teknolojisi kullanan ve tabla ısıtıcıya sahip bir 3D yazıcı ABS baskı yapabilir.
Tamamen kapalı kasaya sahip 3D yazıcılarla sorunsuz ve kaliteli baskılar alabilirsiniz.

Yüksek sertlik, dayanıklılık ve darbelere karşı direnç.
Düşük esneklik
Aseton ile çözümlenebilir ve yüzey işlemesi yapılabilir.

Termostatik Elastomerler (TPE)

Termostatik elastomerler (TPE) olarak da adlandirilan bu esnek filamentler, ABS ve PLA’nın dayanamayacağı gerilmelere ulaşabilmektedir. Basımı zor bir malzemedir. Esnek filamente özel tasarlanmış ekstrüder ve nozzle gerekmektedir.

Esnek PLA Filamenti Temel Özellikleri
Oldukça esnektirler.
Oyuncaklar, giyilebilir eşyalar (ayakkabı, terlik, bileklik, kolye vb.) telefon kapları ve görsel ürünler için kullanılabilir. Yüksek dayanıklılığa sahiptirler.